Īpašuma izīrēšana īstermiņā – vai tas joprojām var būt ienesīgi?

Kad visi ceļojumi tiek atcelti

2020. gada martā vairumam pasaules valstu aizslēdzot savas robežas starptautiskai ceļošanai, straujas izmaiņas piedzīvoja arī Latvijas īstermiņa īres īpašumu tirgus. Pāris dienu laikā īpašnieku kalendāri tika attīrīti no rezervācijām uz vairākiem mēnešiem. Strauji samazinoties pieprasījumam, strauji samazinājās arī piedāvājums, un liela daļa no skaistajiem Airbnb un Booking.com platformās pieejamajiem Rīgas centra dzīvokļiem vienlaikus parādījās ilgtermiņa īres sludinājumos, tādējādi uz brīdi ievērojami samazinot arī ilgtermiņa īres cenas. Kopumā piedāvāto īstermiņa īres īpašumu skaits Rīgā pēdējā gada laikā samazinājās par 25% (AIRDnA).

Tajā pašā laikā Latvijas brīvdienu māju un atpūtas vietu īpašnieki varēja ar pozitivitāti raudzīties uz turpmākajiem mēnešiem, jo cilvēku vēlme ceļot nerimās, tikai šoreiz tas bija jādara tepat pie mums.

Kādam panikas, bet kādam iespēju laiks

Divi galvenie Latvijas īstermiņa īres segmenti ir dzīvokļi Rīgas centrā un brīvdienu mājas ārpus Rīgas. Vissmagāk aizritējušā gada laikā ir klājies lielajiem (3 un vairāk istabu) dzīvokļiem Rīgas centrā, jo allaž ierastā ceļošana lielākās grupās 2020. gadā, neskaitot īsu brīdi vasarā, nebija tik aktuāla. Nelielākiem dzīvokļiem šajā periodā bija nedaudz vienkāršāk, jo kaut arī praktiski pazuda ierastās pāris dienu vai nedēļas nogales rezervācijas no ārzemju tūristiem, aktuālas kļuva 10 vai 14 dienu pašizolācijas rezervācijas vai mēnesi ilgas rezervācijas no digitālajiem nomadiem. Tajā pašā laikā vienu no ienesīgākajām vasarām piedzīvoja arī daudzi brīvdienu māju īpašnieki, jo cilvēkiem vismaz uz brīdi gribējās izrauties no blīvāk apdzīvotajām pilsētām uz kādu mierīgu piejūras namiņu. 

2_1_0359593136.jpg

Laiks uzlabot savu piedāvājumu

Vislabāk šī pēdējā gada laikā ir veicies to īstermiņa īres īpašumu pārvaldītājiem un īpašniekiem, kuri visātrāk reaģēja uz tirgū notiekošajām izmaiņām. Ļoti nozīmīga kļuva piemērotas darba vietas un stabila interneta pieslēguma nodrošināšana, lai viesi varētu ērti strādāt attālināti savas uzturēšanās laikā. Tāpat, svarīgi kļuva piedāvāt atlaides ilgākām rezervācijām, veikt padziļinātu uzkopšanu un dezinfekciju pēc katra viesa vai pat izveidot savu tiešo īstermiņa īres rezervāciju mājaslapu. Viesi arvien augstāk sāka vērtēt tādus īstermiņa īres dzīvokļiem neierastus pakalpojumus, kā uzkopšanu rezervācijas laikā vai produktu iegādi un nogādāšanu uz mājokli pirms viesi uzsāk savu pašizolāciju. 

Galu galā – vai īstermiņa īre vēl joprojām ir ienesīga?

Īsā atbilde – jā! Taču tam ir vairāki priekšnosacījumi. Katram īstermiņa īres īpašumam ir jābūt skaidri definētai savai mērķa auditorijai un tam, kas šiem viesiem ir nepieciešams. Tas sevī ietver visdažādākās lietas, sākot ar jau minēto stabilo interneta pieslēgumu, beidzot ar elastīgu rezervāciju atcelšanas politiku. Tāpat, ir svarīgi veltīt pietiekami daudz laika un uzmanības sava īpašuma īres cenām un pielāgot tās attiecīgajai tirgus situācijai, ar ko var palīdzēt dažādi uz algoritmiem balstīti dinamisko cenu koriģēšanas rīki.  

Kā jebkurā industrijā, arī uz īstermiņa īres īpašumu ienesīgumu jāraugās, kā starpību no ieņēmumiem un izdevumiem. Lai arī ar garākām rezervācijām sarūk uzkopšanas un sadzīves preču iegādes izmaksas, tajā pašā laikā samazinās arī ieņēmumi. Taču, ja konkrētā īpašuma ienesīgums ir līdzvērtīgs gan īstermiņa, gan ilgtermiņa īrē, tad ir vērts ņemt vērā arī dažas no īstermiņa īres priekšrocībām, piemēram, mazāku īpašuma nolietojumu vai arī iespēju nepieciešamības gadījumā tajā palikt pašam.  

Šis raksts tika sākotnēji nopublicēts City24 nekustamā īpašuma ziņās 2021. gada 30. martā.

Previous
Previous

Property short-term rent – can it still be profitable?